MASÉRSKA    ŠKOLA
reminy
*****
TURČIANSKE TEPLICE
Qi a krv rozhýbe
BANKOVANIE
BANKOVANIE - vákuová banková masáž - podrobnosti o odbornom seminári v masérskej škole REMINY

Vákuová banková masáž

Pri vákuovej bankovej masáži používame sklenené banky.
Bankovanie je veľmi stará metóda. Bola používaná po tisícročia nielen v Číne. Reguluje tok čchi a krvi. Napomáha vytiahnuť „škodliviny“ (vietor, chlad, vlhko, horúčosť) na povrch a ich vylúčenie.
Liečením bankami alebo tzv. bankovaním rozumieme prikladanie sklenených guľovitých nádob s ohriatym vzduchom na telo. V týchto sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku.

Rozhýbava čchi a krv a otvára kožné póry, čím dochádza k eliminácii škodlivých faktorov.

Banky sa používali v kúpeľoch i v domácnostiach. O liečení bankami sa zmieňuje už v roku 120 slávny rímsky lekár Galenus. Paracelsus v prvej polovici 16. storočia napísal: "Kde príroda spôsobila bolesť, tam nahromadila škodlivé látky. Pokiaľ nie je sama schopná tieto látky odstrániť, musíme jej prísť na pomoc a urobiť v týchto miestach umelý otvor". Bankovalo sa všetkými predmetmi, v ktorých sa dá dosiahnuť podtlak. V Afrike to boli kalebasy, v Indii upravené bambusové rúrky, starí Germáni používali kravské rohy. V 19. storočí ju propagoval významný nemecký lekár Hufeland, ktorý ju systematicky aplikoval aj pri chorobách vnútorných, napríklad pľúcnych a srdcových. Počiatkom 20. storočia sa bankovanie vracia do rúk laických liečiteľov.

Pri ochorení vnútorných orgánov sa na chrbte, v oblasti priečnej segmenácie, vytvárajú citlivé miesta označované ako spúšťové alebo maximálne body. Sú charakteristické pre postihnuté systémy a sú dobre hmatateľné, citlivé, niekedy dokonca výrazne bolestivé. Bežne by sme ich označili ako zatvrdliny, odborne "gelózy". Ide o nahromadenie škodlivín pod kožou, prípadne i hlbšie v svaloch.

Suchá banka pôsobí fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňuje pochody látkovej výmeny v okolí a stimuluje imunitu organizmu. Po priložení banky pod tlakom je vtiahnutá koža i podkožie, dôjde k jemnému popraskaniu drobných cievok. Malé výrony krvi do medzibunkových priestorov aktivujú zvýšenú činnosť lymfatického systému. Prekrvenie a okysličenie spolu so zvýšenou cirkuláciou lymfy odplaví škodliviny a vedie k úľave od bolesti v postihnutej oblasti a taktiež upraví aj funkcie príslušného reflexne zodpovedajúceho vnútorného orgánu.

Bankovanie - masáž bankami, je účinná pri

chronických bolestiach hlavy, bolestiach ramenných kĺbov, malátnosti, únave, neuralgii, reumatizme a tráviacich ťažkostiach.
Bankovanie je účinná terapia, ktorá naštartuje samoliečiace procesy organizmu, na rozdiel od mnohých iných terapií nemá vedľajšie účinky. Pokiaľ je správne indikovaná a vykonaná je veľmi účinná a dokáže rýchlo vyriešiť mnohé potiaže a ochorenia.

"Použi akupunktúru a bankovanie, a choroba je z polovice vyliečená"

staré čínske príslovie

Druhy BANKOVANIA:

 • slabé bankovanie - doplňovacie, tonizačné
 • stredné bankovanie - doplňovacie
 • silné bankovanie - vypúšťacie, drenážne
 • pohyblivé bankovanie - vypúšťacie
 • bankovanie s ihlou - vypúšťacie
 • bankovanie s moxou - doplňovacie
 • prázdne bankovanie - doplňovacie
 • plné - krvavé bankovanie - doplňovacie
 • bylinné bankovanie - doplňovacie
 • vodné bankovanie - neutrálne
Výuka bankovania v REMINY

Pri bankovaní budeme potrebovať:


Banka sklenená priemer 35 mmHrubostenné sklenené banky,
priemer 30 - 60 mm
Zubné tampónyZubné tampóny
SviečkaKahanec / sviečku
Pean na bankovaniePean
Denaturovaný lieh Denaturovaný lieh
Olej na bankovanieMasážny olej na bankovanie
Všetky potrebné pomôcky si budete mať možnosť zakúpiť počaz kurzu.

Pre koho je kurz BANKOVANIE - vákuová banková masáž určený?

 • Tento seminár je vhodný pre masérov a fyzioterapeutov ale aj záujemcov z radov laickej verejnosti, ktorí chcú pomôcť sebe, prípadne svojim blízkym.

Logo masérskej školy Reminy
Masérska škola REMINY
Kollárova 715/64
039 01 Turčianske Teplice
Zdieľajte na sociálnych sieťach
Design © Ivan 2005-2018 | ochrana osobných údajov