MASÉRSKA    ŠKOLA


reminy
*****
TURČIANSKE TEPLICE
Zdravý spánok
ZÁKLAD ZDRAVIA
CHRÁPANIE a spánkové poruchy dýchania - prihláška na odborný seminár v masérskej škole REMINY

Workshop CHRÁPANIE a spánkové poruchy dýchania

Trápi Vás chrápanie ?

Pravdy a mýty, odborné štúdie a fikcie - najmodernejší výklad o spánkových poruchách dýchania od nevinného chrápania cez syndrómy spánkového apnoe/hypopnoe až po syndróm alveolárnej hypoventilácie
v spánku.


Odborný výklad architektúry spánku , príčiny vzniku chrápania , patogenézy cyklických apnoe (prestávky v dýchaní počas spánku), následky, klasické aj alternatívne diagnostické metódy, spánkové laboratórium - celonočná polysomnografia, neinvazívna pozitívna pretlaková ventilácia, možnosti liečby.

Pri zaspávaní sa s poklesom napätia kostrových svalov začne zužovať priesvit dýchacích ciest. Keď tento priesvit prekročí kritickú hodnotu, zmení sa laminárne prúdenie vzduchu na turbulentné, čo rozochveje mäkké tkanivá horných dýchacích orgánov, čo vyvolá zvuk chrápania. Ak zužovanie priesvitu pokračuje ďalej, nastane úplný uzáver. V tej chvíli postihnutý prestane chrápať - prestane totiž dýchať.
Nastalo apnoe.
Počas apnoe klesá sýtenie krvi kyslíkom, neskôr prípadne stúpa parciálny tlak oxidu uhličitého a klesá pH krvi. Tieto podnety registrované periférnymi a centrálnymi chemoreceptormi majú budivý účinok. Aktivita dýchacích svalov pokračuje napriek absencii prietoku vzduchu a zvyšujúce sa sacie úsilie hrudníka vyvoláva pohyb bránice a vnútorných orgánov, výkyvy intratorakálneho tlaku, čo vyvolá ďalšie budivé signály.

Keď úroveň týchto budivých stimulov prevýši individuálny prah prebudenia, dôjde k prebúdzacej reakcii v mozgu. Tá býva obvykle krátka (prebudenia kratšie ako 15s. si nepamätáme), avšak postačuje na obnovenie napätia kostrových svalov, čím sa obnoví aj napätie dilatátorov. Horné dýchacie cesty opäť otvárajú svoj priesvit. Pacient v tejto chvíli obvykle hlučne výbušne zachrápe, začne opäť dýchať, zaspáva a celý bludný kruh sa môže opakovať. V typických prípadoch sa opakuje veľmi často - nezriedka častejšie ako 60-krát za hodinu spánku.

Cyklus vzniku chrápania
Cyklus syndrom spánkového apnoe obštrukčného typu
Rozdiel medzi štruktúrou spánku zdravého človeka a pacienta OSAS ( syndrom spánkového apnoe obštrukčného typu ) je zrejmý na prvý pohľad. Pri OSAS prakticky zanikla cyklizácia spánku. Početné prebúdzacie reakcie nedovoľujú pacientovi aby dosiahol konsolidovaný spánok, najmä nie hlbšie štádiá. Zvyšuje sa zastúpenie plytkého NREM spánku na úkor hlbokého spánku.
Je jasné, že takýto spánok nemôže priniesť odpočinok bez ohľadu na dĺžku jeho trvania. To je vysvetlenie jedného z vedúcich príznakov - nadmernej dennej únavy a ospalosti. Pacienti sa ráno prebúdzajú neodpočinutí, ospalí, cez deň pociťujú silný tlak na spanie a často aj zaspávajú bez ohľadu na vhodnosť situácie - zahraničné štúdie poukazujú na fakt, že 50 % mikrospánkov za volantom je spôsobených práve týmto postihnutím.

Pre koho je kurz CHRÁPANIE a spánkové poruchy dýchania určený?

  • Tento seminár je vhodný pre každého koho daná tématika zaujíma, alebo trpí podobnými problémami.

Späť na hlavnú stránku

Logo masérskej školy Reminy
Masérska škola REMINY
Kollárova 715/64
039 01 Turčianske Teplice
Zdieľajte na sociálnych sieťach
Optimized 1024x768 | Design © Ivan 2005-2016