MASÉRSKA    ŠKOLA
Masérska škola akreditovaná Ministerstvom školstva,
vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
reminy
*****
TURČIANSKE TEPLICE
Qi a krv rozhýbe
BANKOVANIE
BANKOVANIE - vákuová banková masáž - podrobnosti o odbornom seminári v masérskej škole REMINY

Vákuová banková masáž

Pri vákuovej bankovej masáži používame sklenené banky.
Bankovanie je veľmi stará metóda. Bola používaná po tisícročia nielen v Číne. Reguluje tok čchi a krvi. Napomáha vytiahnuť „škodliviny“ (vietor, chlad, vlhko, horúčosť) na povrch a ich vylúčenie.
Liečením bankami alebo tzv. bankovaním rozumieme prikladanie sklenených guľovitých nádob s ohriatym vzduchom na telo. V týchto sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku.

Rozhýbava čchi a krv a otvára kožné póry, čím dochádza k eliminácii škodlivých faktorov.

 

Banky sa používali v kúpeľoch i v domácnostiach. O liečení bankami sa zmieňuje už v roku 120 slávny rímsky lekár Galenus. Paracelsus v prvej polovici 16. storočia napísal: "Kde príroda spôsobila bolesť, tam nahromadila škodlivé látky. Pokiaľ nie je sama schopná tieto látky odstrániť, musíme jej prísť na pomoc a urobiť v týchto miestach umelý otvor". Bankovalo sa všetkými predmetmi, v ktorých sa dá dosiahnuť podtlak. V Afrike to boli kalebasy, v Indii upravené bambusové rúrky, starí Germáni používali kravské rohy. V 19. storočí ju propagoval významný nemecký lekár Hufeland, ktorý ju systematicky aplikoval aj pri chorobách vnútorných, napríklad pľúcnych a srdcových. Počiatkom 20. storočia sa bankovanie vracia do rúk laických liečiteľov.

Pri ochorení vnútorných orgánov sa na chrbte, v oblasti priečnej segmenácie, vytvárajú citlivé miesta označované ako spúšťové alebo maximálne body. Sú charakteristické pre postihnuté systémy a sú dobre hmatateľné, citlivé, niekedy dokonca výrazne bolestivé. Bežne by sme ich označili ako zatvrdliny, odborne "gelózy". Ide o nahromadenie škodlivín pod kožou, prípadne i hlbšie v svaloch.

Suchá banka pôsobí fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňuje pochody látkovej výmeny v okolí a stimuluje imunitu organizmu. Po priložení banky pod tlakom je vtiahnutá koža i podkožie, dôjde k jemnému popraskaniu drobných cievok. Malé výrony krvi do medzibunkových priestorov aktivujú zvýšenú činnosť lymfatického systému. Prekrvenie a okysličenie spolu so zvýšenou cirkuláciou lymfy odplaví škodliviny a vedie k úľave od bolesti v postihnutej oblasti a taktiež upraví aj funkcie príslušného reflexne zodpovedajúceho vnútorného orgánu.

Bankovanie - masáž bankami, je účinná pri

chronických bolestiach hlavy, bolestiach ramenných kĺbov, malátnosti, únave, neuralgii, reumatizme a tráviacich ťažkostiach.Bankovanie je účinná terapia, ktorá naštartuje samoliečiace procesy organizmu, na rozdiel od mnohých iných terapií nemá vedľajšie účinky. Pokiaľ je správne indikovaná a vykonaná je veľmi účinná a dokáže rýchlo vyriešiť mnohé potiaže a ochorenia.

"Použi akupunktúru a bankovanie, a choroba je z polovice vyliečená"

staré čínske príslovie

Druhy BANKOVANIA:

 • slabé bankovanie - doplňovacie, tonizačné
 • stredné bankovanie - doplňovacie
 • silné bankovanie - vypúšťacie, drenážne
 • pohyblivé bankovanie - vypúšťacie
 • bankovanie s ihlou - vypúšťacie
 • bankovanie s moxou - doplňovacie
 • prázdne bankovanie - doplňovacie
 • plné - krvavé bankovanie - doplňovacie
 • bylinné bankovanie - doplňovacie
 • vodné bankovanie - neutrálne
Výuka bankovania v REMINY

Pri bankovaní budeme potrebovať:


Hrubostenné sklenené banky,
priemer 30 - 60 mm Banka sklenená priemer 35 mm
Zubné tampónyZubné tampóny
Kahanec / sviečku Sviečka
Pean
Pean na bankovanie
Denaturovaný lieh
Denaturovaný lieh
Masážny olej na bankovanie
Olej na bankovanie
Všetky potrebné pomôcky si budete mať možnosť zakúpiť počaz kurzu.

Pre koho je kurz BANKOVANIE - vákuová banková masáž určený?

 • Tento seminár je vhodný pre masérov a fyzioterapeutov ale aj záujemcov z radov laickej verejnosti, ktorí chcú pomôcť sebe, prípadne svojim blízkym.

Logo masérskej školy Reminy
Masérska škola REMINY
Kollárova 715/64
039 01 Turčianske Teplice
Zdieľajte na sociálnych sieťach
Optimized 1024x768 | Design © Ivan 2005-2016